Zahradní traktor

Zahradní traktory jsou primárně určeny pro sečení a sběr trávy. Důležitá funkce je v tomto případě funkce sběru trávy. Této funkci je podřízena celá konstrukce zahradního traktoru a osazený motor. Konfigurace je důležitá pro případnou volbu dalších příslušenství.

Výrobci různých značek se zaměřují na různé spektrum zákazníků. Buďto na spektrum zákazníků, kteří hledají nízkou nákupní cenu. Nebo na zákazníky, kteří vyhledávají kvalitní funkci a ergonomické zpracování. Při prvním porovnání je dobré podívat se nejen na vzhled a nabízené funkce na přístrojové desce traktoru, ale zejména na zpracování zahradního traktoru, jeho pevnost konstrukce, zpracování a konstrukci žacího zařízení. Neméně podstatný je tunel výhozu trávy a tvar koše posečené trávy.

Konstrukce traktoru

Zahradní traktor musí prioritně sekat a dobře sbírat posečenou trávu. A podle požadavku konkrétního zákazníka zvládat pohyb po sečené ploše a terénních vlnách. Tomu musí odpovídat konstrukce zahradního traktoru. Základ zahradního traktoru je nosný rám.

Levnější málo výkonné zahradní traktory mají nosný rám z lisovaných tenkých plechových profilů. Tyto traktory bývají osazeny slabšími variantami pohonných jednotek – motory. Takové traktory jsou vybaveny levnějšími variantami převodovek hnané nápravy a vykazují menší tuhost konstrukce. Zpravidla slouží pro údržbu pravidelně udržovaného trávníku měnších zahrad.

Vyšší třídy zahradních traktorů jsou postavené na nosném rámu ze svařovaných, nebo šroubovaných ocelových profilů, Tyto traktory jsou osazeny silnějšími variantami pohonných jednote, zpravidla dvouválcovými motory s tlakovým mazáním. Hnaná náprava koresponduje s vahou zahradního traktoru a umožňují použití paletu příslušenství. Takové traktory je možné podle konfigurace použít pro sečení zahrad s větším převýšením až pro potřeby profesionálních uživatelů a komunálních služeb.

Motor

Pro zahradní traktory se používají pohonné jednotky o výkonu 11 – 23hp. HP – Horse power, PS – Pferdestärke, česky koňských sil, nebo jednoduše koní.

Motory o výkonu 11-15hp jsou většinou jednoválcové benzínové. U starších, dnes provozovaných traktorů lze ještě najít dnes již nevyráběné mtory Tecumseh. Zrídka jsou používané motory Kohler. Nejpoužívanější Briggs & Stratton. U levnějších variant jsou zejména z důvodu ceny používané motory Loncin a v případě těch nejlevnějších jeho napodobeniny. Motory Loncin a napodobeniny jsou často v zahradních traktorech osazeny pod jménem výrobce zahradního traktoru.

Motory o výkonu 16hp a více jsou zpravidla dvouválcové benzínové. Výjimečně se může uživatel setkat s dieselovou variantou. Levnou variantou mohou být opět motory Loncin. Nejpoužívanější jsou motory výrobce Briggs & Stratton. Výbornou variantou jsou dvouválcové motory Kawasaki, které vynikají malou hlučností a nízkou spotřebou. Bohužel vyšší cenou pohonné jednotky. Podle účelu použití a samozřejmě prodejní ceny jsou zahradní traktory vybaveny třídami motoru pro příležitostné, nebo profesionální použití. Briggs & Stratton tyto motory rozlišuje názvy Intek a Vanguard

Nápravy

Nápravy zahradního traktoru je široké téma pro samostatný článek. Přední řiditelné nápravy se u zahradních traktorů používá svařovaná ocelová, nebo litinová. Osazená seřizovantelnými čepy, nebo bez. Zahradní traktor je řízen přední řiditelnou nápravou. I přes veškerou snahu se nedaří snížit šířku neposečeného kruhu při zatáčení pod 1,2m. A z naší zkušenosti takového parametru lze dosáhnout jen při malé rychlosti. Zadní náprava spojená s převodovkou řazenou ručně po rychlostních stupních bez spojky, variátorovou, nebo hydrostatickou. Může být doplněna formou uzávěrky pro pohyb v náročnějším terénu. Zahradní traktory jsou opět osazovány převodovkami s ohledem na prodejní cenu a použití.

Konfigurace traktoru

Dostáváme se k zahradnímu traktoru jako konečnému výrobku. Výrobce skládá zahradní traktor podle výsledné prodejní ceny a potřeb uživatele. Levné traktory jsou osazeny levnou variantou motoru, méně pevným šasi, tomu odpovídající převodovkou a žacím zařízením. Nejdražší zahradní traktory jsou osazeny motorem ve variantě pro profesionální použití, mají bytelný rám, pevnostní převodovku někdy s uzávěrkou, nebo pohonem AWD – 4×4 a důsledně zpracované žací zařízení a výhoz trávy.

Použití příslušenství

Zahradní traktor může být použit jako nosič pracovního zařízení, nebo jako tahač přípojného zařízení. Pro připojená zařízení jsou traktory buď v základní výbavě, nebo jako volitelné příslušenství vybavené spojovacím zařízením. To bývá zpravidla jednoduchý čepový spojovací prvek. Čelní pracovní zařízení zpravidla u zahradních traktorů potřebuje vlastní spojovací prvek. Není výjimkou, že pro každý typ zahradního traktoru a každé pracovní zařízení je potřebný jedinečný spojovací prvek. Montáž čelního pracovního zařízení bývá tedy otázkou větší pracnosti a delšího času. Výběr příslušenství

Jak vybrat traktor

Výběr zahradního traktoru je výsledkem požadavku zákazníka na prodejní cenu a použití.

Levný traktor se slabým motorem bude výborně sloužit na malé zahradě, s udržovaným trávníkem, bez velkého výškového převýšení sečené plochy, s malým zatížením osobou obsluhy.

Pro sečení větších ploch, sečení vyšší trávy, použití zejména čelního pracovního zařízení, používání traktoru ve větších převýšeních je potřeba vybírat traktor lepší konfigurace. My zákazníkům doporučujeme dvouválcové traktory o výkonu 16hp a výše.

Pro skutečné každodenní provoz a profesionální použití doporučujeme zákazníkům pevnostní traktory s výkony motoru 20hp a výše.

Nejste si jisti s výběrem? Rád si s vámi o výběru správného stroje popovídám osobně, nebo mi napište

zpět na hlavní stránku